Iskolai szociális munka
Iskolai Szociális Munka
A Magyar Közlöny 2018.01.18-i, 6. számában megjelent az Emberi Erőforrások Minisztere 2/2018. (I.18.) rendelete a 15/1998. (IV.30.) NM rendelet módosításáról, melynek értelmében az óvodai és iskolai szociális segítő szolgáltatás a gyermekek veszélyeztetettségének megelőzése érdekében támogatást nyújt a köznevelési intézménybe járó gyermekeknek, családjaiknak, illetve a pedagógusoknak, egyéni és csoportos szociális munkát végez, gyermek és ifjúságvédelmi feladatokat lát el, illetve ezek keretében segíti:
• a gyermeket az oktatási rendszerbe való beilleszkedésben, kompetenciái fejlesztésében, lehetőségei kibontakozásában,
• a tankötelezettség teljesítését hátráltató tényezők észlelését, feltárását,
• az iskolában jelentkező problémák megoldását, a gyermek és szülő, esetleg pedagógus közti konfliktus oldását,
• mind ezek mellett prevenciósmunkát végez, segíti a jelzőrendszer működését.
Iskolánkban Szinvai Márk tevékenykedik szociális segítőként.
Elérhetősége: forras.oviskszoc@gmail.com
Tel.: +36 70 797 4358
Fogadó óra: hétfő: 15:00-16:00 (5.c konténer termében), csütörtök: 15:00-16:00 (5.c konténer termében)
Tájékoztató az iskolai szociális segítő tevékenységéről
Milyen problémával lehet a szociális segítőhöz fordulni?
- Iskolához köthető problémák pl. szorongás, tanulási nehézségek, beilleszkedési problémák, motiválatlanság, konfliktus a gyermekek között, konfliktus a pedagógusokkal, magatartási problémák.
- Gyermeknevelési kérdésekben pl. önállótlanság, együttműködési nehézségek kérdése, otthoni feladatok és leckeírás, szülő-gyermek közötti konfliktus.
- Családon belüli problémák pl. bántalmazás, szülők közötti veszekedés, válás, veszteség, anyagi nehézségek, túlzott alkoholfogyasztás, szerhasználat.
Hogyan tud segíteni a szociális segítő?
- Egyéni tanácsadás, segítő beszélgetés, segítségnyújtás a probléma kezelésében. Cél: támogatás a nehézséget okozó élethelyzetek kezelésében.
- Tanácsadás szülőknek a gyermeknevelés és a családi élet más, problémát okozó területein, iskolai problémák kapcsán segíti a szülőket az enyhébb családi nehézségek kezelésében, elsődlegesen a gyermeknevelés nehézségeiben.
- Részvétel a szülő és a pedagógus közötti megbeszélésen. A szociális segítő jelenlétét mindkét fél kezdeményezheti.
- Közvetítés a tanár-diák, szülő-gyermek, szülő-pedagógus kapcsolatban: a szociális segítő közvetítőként segíti a nehézséget okozó konfliktusok megbeszélését és rendezését.
- Információnyújtás elérhető szolgáltatásokról (pedagógiai, pszichés, szociális), jogokról, a szociális rendszer működéséről, segítségnyújtás az ügyintézésben; szükség esetén tájékoztatást nyújt a szociális ellátásokról és intézményekről, és az ezekben szokásos eljárásokról és lehetőségekről, segít az ügyintézésben pl. kapcsolatfelvétel, időpont egyeztetés, nyomtatványok kitöltése.
- Szolgáltatásokhoz történő közvetítés: a probléma jellegétől függően, javaslatot tesz a megfelelő intézménnyel való kapcsolatfelvételre és segítséget nyújt a kapcsolat kialakításában.
- Súlyos veszélyeztető helyzetben, elhúzódó családi konfliktusok esetén, mint jelzőrendszeri tag delegálja családot a család- és gyermekjóléti szolgálathoz.
- Az iskolai szociális segítőt a gyermekek, a szülök és a pedagógusok önként is megkereshetik, ha tanácsra van szükségük a problémájuk megoldásában.