Újságcikk: 2025 Március
Méltatás – Kaszab Gergő, a 9 éves zongorazseni újabb sikere
A mindössze 9 éves Kaszab Gergő ismét bebizonyította kivételes tehetségét, amikor a rangos World Classical Music Awards nemzetközi versenyen újabb arany díjat nyert. Gergő páratlan muzikalitásával, technikai kifinomultságával és lenyűgöző előadói érzékenységével méltán vívta ki a zsűri elismerését, és ezzel tovább öregbítette Kerepes és Magyarország hírnevét a klasszikus zene világában.
Hihetetlen teljesítménye még inkább figyelemre méltó, ha figyelembe vesszük, hogy csupán egy éve kezdett zongorázni, de máris olyan érettséggel és kifejezőerővel játszik, amely sokéves tapasztalatot feltételezne. Az elmúlt hónapokban már négy nemzetközi versenyen ért el kiemelkedő eredményeket, ezzel bizonyítva, hogy nemcsak tehetséges, hanem rendkívüli szorgalommal és elhivatottsággal is rendelkezik.
Kaszab Gergő sikere inspiráció mindazok számára, akik hisznek a zene erejében, és bizonyíték arra, hogy a kivételes tehetség megfelelő támogatással és kitartó munkával valóban határtalan lehetőségeket rejt. Biztosak vagyunk benne, hogy ez még csak a kezdet, és Gergő előtt fényes zenei karrier áll.
Szívből gratulálunk ehhez a csodálatos eredményhez!
Német Nemzetiségi Vers és Prózamondó Verseny Vecsésen
A kerepesi Széchenyi István Általános Iskola német nemzetiségi nyelvet tanuló diákjai hagyományosan részt vesznek a vecsési Grassalkovich Antal Német Nemzetiségi és Kétnyelvű Általános Iskolában megrendezett Észak-magyarországi régiót érintő vers- és prózamondó versenyen.
Idén hét diákkal indultunk útnak: Bereczki Áron 1. a, Vajda Zsófia 1.a, Morvai Csongor.2.a Nagy Linett 4. a, Németh Zsombor 4.a, Rajmon Dániel 5. a, Czikkely Bálint 5. a osztályos tanuló készült megmérettetni magát. A zsűri pontozza a szöveghűséget, a kiejtést, az előadásmódot és az összhatást. Ami igazán nehéz ebben a versenyben, sok-sok néző előtt és a zsűri figyelmes szeme láttára egyszer elmondani úgy a darabot, hogy a versenyzőn ne látszódjon az, hogy sokat utazott, lámpaláza van, vagy épp már több tanóra után versenyez. Így óriási öröm, hogy Bereczki Áron 1. a osztályos tanuló továbbjutott a megyei döntőbe! Elsősként még csak fél éve tanul német nemzetiségi nyelvet és mégis ott tart, ahol a két tanítási nyelvű iskolába járó másodikos diákok, akikkel együtt versenyzett. Köszönet a Kerepesi Német Önkormányzatnak a szállításért a verseny helyszínére, a felkészítő tanároknak, Gerencsér Gyulának és Vajda Henriettának a támogatást, a szülőknek pedig a segítséget a szervezésben!
Minden versenyzőnek köszönöm a tanulásba és szereplésbe belefektetett energiát, időt, munkát, a versenyzést pedig folytatjuk Berecki Áronnal.
Szécsi Zsuzsanna
német nemzetiségi nyelvtanár
A Magyar Zene Házában
Március 11-én az 1.a osztály a Városligetbe látogatott a Magyar Zene Házába. A Hangtérre hangoló játékos zenepedagógiai foglalkozáson vettünk részt. Megtudtuk, mit hajt a ritmushajtány, hogyan kell egyáltalán egy zenekart vezényelni? Ráhangolódtunk a Kreatív Hangtér hangszereire, feltártuk működésük titkát, játszottunk. Nem csak az eszközökkel, hanem egymással is, mert itt mi is hangszerek voltunk. Megcsodálhattuk, ahogy egy százéves elektrofon hangszer, a Chladni-Theremin hangjai szebbnél szebb geometriai mintázatokat rajzoltak. A nyolc különböző installáció más-más szeletét mutatta be a hangok végtelenül gazdag világának. A zene világát izgalmas úton fedeztük fel, a zenei sokszínűséget ismertük meg.
Fazekasné Rácz Gabriella
Széchenyis sikerek a Zrínyi Ilona Matematikaversenyen
A Kerepesi Széchenyi István Általános Iskola évek óta részt vesz a Zrínyi Ilona Matematikaversenyen. Idén is megmérettettük magunkat. Az első forduló az ősz folyamán került megrendezésre. A második fordulón, mely a kistarcsai Simándy József Általános Iskola és Alapfokú Művészeti Iskolában került megrendezésre, intézményünket 20 tanuló képviselte.
Püspöki Anna 2.b osztályos tanuló több száz versenyző közül hatodik helyezést ért el az Észak-Pest vármegyei fordulón. Az ünnepélyes oklevél átadásra Dunakeszin a Radnóti Miklós Gimnáziumban került sor, ahová felkészítő tanára Fazekas Erzsébet is elkísérte.
Gratulálunk a szép eredményhez!
A zene és az agy fejlődése
A zenetanulás nemcsak művészi élményt nyújt, hanem fejleszti az agyat is. Kutatások igazolják, hogy a korai zenei nevelés javítja a memóriát, a figyelmet és az érzelmi intelligenciát. A hangszeren játszó gyermekek agyi kapcsolatai erősebbek, gyorsabb információfeldolgozást mutatnak, jobb beszédértéssel és magasabb IQ-val rendelkeznek. A zenetanulás fejleszti a hallást, a logikai készségeket és növeli a koncentrációt. A közös zenélés erősíti a társas kapcsolatokat, segíti az érzelmek felismerését és kezelését. A rendszeres gyakorlás nemcsak zenei, hanem életre szóló készségeket is fejleszt.
A korai zenetanulás pozitív hatásainak egyik kiemelkedő példája a kerepesi Kaszab Gergő, aki mindössze 9 évesen egy újabb megmérettetésen ezúttal ezüst díjat nyert a lengyelországi Colors of Chopin Nemzetközi Zongoraversenyen. A fiatal tehetség tanára Dr. Suki András, aki az elmúlt évtizedekben számos növendékével ért már el kimagasló sikereket. A kis zongorista sikere nemcsak tehetségének, hanem a rendszeres gyakorlásnak és a korán elkezdett zenei képzésnek is köszönhető. A zene tehát nem csupán művészet, hanem egy olyan eszköz, amely formálja az elmét és gazdagítja az emberi tapasztalatokat.
Dr. Suki András
zongoraművész, kutatótanár